PRICE - postępowanie po urazach.

... metoda PRICE określa szereg postępujących po sobie czynności, które ograniczą zasięg i wielkość uszkodzeń po przebytym urazie.

PRICE określa sposób postępowania w przypadku pierwszych 72 godzin po powstaniu kontuzji. Jeśli uderzyliście się, skręciliście staw, naciągnęliście mięsień itd., należy zastosować pięć kolejno następujących po sobie zabiegów które zminimalizują zakres kontuzji i przyspieszą proces regeneracji.


Nazwa brzmi poważnie, ale jest to po prostu skrót z angielskich słów:

Protection – ochrona przed powstaniem dalszych uszkodzeń. Należy użyć szyny, bandaża, stabilizatora. 

Rest – odpoczynek - nie przeciążamy miejsca uszkodzenia. 

Ice – stosujemy zimny kompres na miejsce uszkodzenia. Może nim być worek z lodem czy zimny kompres żelowy wielokrotnego użytku. Należy pamiętać, że nie wolno kłaść kompresu bezpośrednio na ciało tylko należy odseparować go od skóry np. ręcznikiem. Kompres trzymamy ok.10-20min., powtarzamy co 2 godziny.

Compression – pomiędzy zimnymi zabiegami stosujemy delikatny ucisk (kompresję) kontuzjowanego miejsca. Najlepsze do tego są bandaże elastyczne. Owijamy dane miejsce bandażem, co sprawia, że opuchlizna się nie zwiększa.

Elevation – odpoczywając, należy unieść chorą kończynę, co dodatkowo zmniejsza powstawanie opuchlizny.


Prosta zasada opisana w dużym skrócie. Jeśli macie pytania, odnieśliście kontuzję, służę pomocą. Istnieją również inne specjalistyczne zabiegi przyspieszające regenerację (masaż, kinesiotaping, ćwiczenia i wiele innych). 

Szybki kontakt

 

Jakub Głąb

691-149-073

info@fizjoopieka.pl

Pabianice

ul. Karniszewicka 99c

Jakub Głąb - ZnanyLekarz.pl