Podstawowe zasady życia codziennego w profilaktyce chorób kręgosłupa

 

...lepiej zapobiegać niż leczyć. Często jednak o higienie życia codziennego związanego z zapobieganiem bólom kręgosłupa przypominamy sobie po fakcie. Co wtedy?

 

Ciekawe, że organizm człowieka wysyła nam w takiej sytuacji wyraźne sygnały dotyczące tego jakie pozycje i ruchy są dla naszego kręgosłupa szkodliwe, a które wywołują uczucie ulgi. Intuicyjnie, postawa naszego ciała zmienia się, a zasady typu „nie garb się!” nie wydają nam się już mało istotne.

 

Pozycja siedząca, to z biomechanicznego punktu widzenia najbardziej szkodliwa pozycja dla kręgosłupa!

 

Osoby, które spędzają 50% czasu za kierownicą, są trzykrotnie bardziej narażone na choroby krążka międzykręgowego. W takim przypadku dodatkowym czynnikiem jest długotrwała wibracja towarzysząca pracy urządzeń mechanicznych, która powoduje stopniowe uszkodzenie struktur kręgosłupa.

 

Poniżej znajduje się kilka ciekawych faktów i zasad dotyczących prawidłowej higieny kręgosłupa.

 

1) Jeśli mamy do przesunięcia jakiś ciężki przedmiot, to lepiej jest go pchać czy ciągnąć?

Lepiej jest pchać. Jest to związane z jedną z zasad dotyczących pracy kręgosłupa, a mianowicie z mechanizmami jego stabilizacji.

Funkcję stabilizacji kręgosłupa pełnią przede wszystkim mięśnie , jednak w momentach wzmożonej pracy człowiek wspomaga się zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej oraz w klatce piersiowej. Okazuje się, że podczas pchania ciśnienie o którym mowa jest większe niż podczas pociągania przedmiotu, co przekłada się bezpośrednio na stopień stabilizacji kręgosłupa.

 

2) Drugą oprócz pozycji siedzącej szkodliwą postawą jest przodopochylenie ciała stojąc. Pochylanie się nawet bez podnoszenia jakiegoś przedmiotu powoduje zmiany w kręgosłupie lędźwiowym które sumują się i dają objawy po dłuższym czasie. Dobrym rozwiązaniem jest ugięcie i wysunięcie jednej nogi do przodu w celu podparcia ciała. Jeszcze lepiej, gdy wysuniętą nogę możemy oprzeć o jakąś podpórkę.

Jaki z tego morał? Wszystkie blaty przy których pracujemy (np. w kuchni) powinny być odpowiednio wysokie. Umywalki w łazienkach również nie powinny wisieć zbyt nisko, tak żeby nie trzeba się było nad nimi pochylać np. przy myciu zębów.

 

3) Fotel przy komputerze powinien być odpowiednio dopasowany:

  • powinien posiadać odpowiednio wyprofilowaną część lędźwiową

  • mieć regulowane podłokietniki oraz wysokość siedziska

  • powinien być obrotowy, aby nie wykonywać szkodliwych ruchów rotacyjnych

Należy pamiętać o monitorze, który powinien być w odpowiedniej odległości od oczu, tak aby nie pochylać głowy do przodu.

 

4) Rzeczy leżące nisko należy podnosić zginając nogi w kolanach i biodrach, co odciąża mięśnie grzbietu.

 

5) Niesiony przedmiot trzeba trzymać blisko ciała, skracamy w ten sposób długość ramienia dźwigni i zmniejszamy obciążenie kręgosłupa.

 

6) Jeśli to tylko możliwe, to do przenoszenia ciężkich rzeczy staramy się używać wszelkiego typu wózków, walizek na kółkach i innych przyborów. Prośmy o pomoc inną osobę lub podzielmy ciężar na mniejsze części. Dobrze, gdy możemy rozdzielić go po równo na dwie ręce (np. zakupy).

 

7) Kobiety nie powinny nadużywać butów na wysokim obcasie. Nie dosyć, że powodują nadmierne obciążenie kręgosłupa lędźwiowego, to osłabiają mięśnie pośladkowe powodując ich zwiotczenie! ;)

 

8) Ciekawostką jest fakt, że częste korzystanie z fotela bujanego powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego Rytmiczne oscylacje ciała mają zbawienny wpływ na mięśnie przykręgosłupowe.

 

9) Ruch, ruch i jeszcze raz ruch! Aktywność fizyczna jest niezbędnym warunkiem do tego aby nasz kręgosłup był zdrowy!

 

 

Napewno znalazłoby się jeszcze kilka punktów które pozytywnie wpływają na pracę naszych kręgosłupów np. odpowiednia waga ciała, prawidłowe odżywianie (szczególnie nawodnienie organizmu) itd. To już innym razem.

 

 

Szybki kontakt

 

Jakub Głąb

691-149-073

info@fizjoopieka.pl

Pabianice

ul. Karniszewicka 99c

Jakub Głąb - ZnanyLekarz.pl